Exista asa lege ca pensia alimentara sa fie platita o data la jumate de an nereesind din salariu?

23 iunie 2017 69

Executorul a decis ca fostul sot sa-mi achite suma in marime de 6000 lei o data la jumate de an...adica cite 1000 lei pe luna ne reesind din salariu care il are...este corecta aceasta procedura? Ce as putea face ca sa-mi achite lunar asa cum se cuvine a patra parte din salariu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Cristina,
Codul Familiei în art. 75 reglementează expres faptul că cuantumul cotelor stabilite poate fi micşorat sau majorat prin intermediul instanţei de judecată ţinînd cont de starea materială a părinţilor, din speţa dvs reieşind că salariul lunar al soţului este mai mare, astfel, dvs fiind... mai detaliat în drept sa cereţi majorarea lui.
La fel art. 76 vorbeşte despre faptul ca pensia alimentară se plăteşte lunar, astfel, solicitaţi de la executorul judecătoresc aceşti bani.

23 iunie 2017