Mi s-a luat certificatul tehnic al automobilului.

21 august 2017 151

Lucrez impreuna cu Yandex Taxi, am transportat un passager care a fost un agent al ANTA, in timpul calatoriei ma opresc 2 masini ANTA, mi se pune amenda de 3.000 de lei si mi se ia numarul din spate si certificatul tehnic al automobilului, spunand ca mi-l elibereaza peste o luna. Are dreptul agentul ANTA sa-mi ia certificatul tehnic al automobilui? Si pot contesta amenda daca faptul transmiterii banilor nu a fost? Si sunt doar decalratiile agentilor ANTA?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

1. Da, Agentul ANTA are în atribuțiile sale competența de a retrage documente.
2. Orice amendă o puteți contesta în cazul când considerați că sunteți lezat în drepturi.

22 august 2017