Sunt parte vatamata intr-un dosar penal

22 martie 2017 176

Am fost jefuit in apartament de 2 persoane cu cagule pe cap, m-au atacat, legat si mi-au luat tot ce este mai scump din apartament, au iesit si m-au incuiat in casa. Am chemat politia, a fost deschisa urmarie penala, banditii au fost prinsi in 2 zile, de la ei au fost ridicate toate lucrurile sustrase de ei din apartamentul meu. Deci a trecut deja cateva saptamini si eu inca nu-mi primesc lucrurile inapoi. Anchetatorul imi spune ca inca procurorul nu permite, ca sunt pastrare ca dovada.. etc. Dar eu am nevoie de lucrurile mele, si deja ma taraganeaza de 2 saptamini. Nu stiu ce sa fac mai departe ca m-am saturat sa astept. Nu mi-a spus nici numarul la dosar, nici numele procurorului...etc, drept ca nici nu am intrebat, pentru ca nu cunosc cum trebuie sa procedez in asa cazuri. Stiu doar de numele la un bandit. Au venit la fata locului cu faptasul si cu avocatul sau din partea statului. si a aratat tot cum a fost. Cred ca este un pas important in acest caz daca faptasul a recunoscut vina. Deci ce ma sfatuiti sa fac mai departe ca sa fiu sigur ca totul merge cum trebuie in acest caz. Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Acesta este Codul de Procedura Penala: http://lex.justice.md/md/326970/
El este cam lung, dar unele articole merita sa le cititi - ca sa Va cunoasteti drepturile.
In special:
- art. 58, 59, 60 - despre drepturile partii vatamate
- art. 158-163 - despre obiectele ridicate de la banuiti
- art. 161 va spune care obiecte le puteti... mai detaliat solicita si obtine mai devreme - fara a astepta solutionarea cazului:
1) produsele uşor alterabile;
2) obiectele necesare pentru viaţa cotidiană;
3) altele.
Trebuie sa aflati exact la cine se pastreaza bunurile respective si, daca ele se incadreaza in categoriile de bunuri care pot fi restituite - sa depouneti o cerere, scrisa in forma libera, explicand importanta bunurilor pentru Dvs. si solicitand restituirea acestora.

24 martie 2017