Trecerea frontierei cu autoturism in leasing romanesc

20 aprilie 2017 149

Buna seara! Sunt cetatean roman si posed un autoturism in leasing. In cazul in care doresc sa intru in Republica Moldova cu un autoturism achiziționat in leasing cu o copie a împuternicirii de la firma de leasing - serviciul vamal din Republica Moldova are dreptul sa îmi oprească mașină in punctul de frontiera pana aduc procura in original sau nu îmi acorda intrarea in tara? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Mihai,

Puteți trece frontiera cu Republica Moldova cu un automobil pe care îl aveți în folosință în cazul în care aveți acte confirmatoare.

Procura trebuie să fie în original !

21 aprilie 2017