Are directorul gimnaziului dreptul să-mi micșoreze numărul de ore?

17 march 2017 45

Sunt profesor cu un stagiu de 35 ani. Întotdeaună am avut încărcătura didactică de 18 ore și mai mult (până la 32 ore). Recent, în legătură cu micșorarea numărului de elevi, respectiv clase, s-au micșorat și numărul de ore. Al doilea profesor (stagiul 15 ani, la disciplină-10 ani) are 5 ore la disciplină și 0,5 din salariu de bibliotecar, pretinde la repartizarea orelor, 27 la număr în instituție, în mod egal. Sunt în prag de pensionare. Pe cât are dreptate directorul? Mulțumim anticipat.

Lawyer comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Sarcina didactica este stabilita anual la 1 septembrie de catre directorul gimnaziului, de comun acord cu organul sindical, si, de regula, nu se modifica pe parcursul anului de studiu. In cazul in care normele normele de muncă nu mai corespund condiţiilor pentru care au fost aprobate, acestea pot fi revizuite,... mai detaliat fapt despre care salariaţii se anunţă în scris, sub semnătură, cu cel puţin 2 luni înainte.

Durata timpului Dvs de munca este indicata in contractul individual de munca, contractul colectiv, regulamentul gimnaziului in care activati, precum si in metodologia de repartizare a timpului de munca a personalului didactic (elaborata de Ministerul Educatiei). Va recomandam sa consultati in special ultimele 2 documente pentru a determina daca stagiul Dvs de munca urmeaza a fi luat in considerare la repartizarea orelor respective. Codul muncii face referire doar la "functie" si "specialitate" atunci cind se refera la stabilirea duratei timpului de munca pentru cadrele didactice.

20 march 2017