Automobil din Grecia introdus pe scurtă perioadă în Moldova

02 may 2022 33

Buna ziua! Sunt cetățean al Greciei și am venit în Moldova pentru 10 zile (în ospeție). Automobilul pe care-l conduc este înmatriculat în Grecia și are geamuri întunecate 67% (am toate actele necesare). Poliția rutieră m-a oprit și mi-a spus că nu am dreptul să circul cu așa automobil pe teritorul Moldovei. Au dreptate?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Anna, da poliția e îndrept să vă sancționeze, deoarece legislația națională prevede o așa sancțiune.

03 may 2022