Ce acte se fac când lași copiii în grija bunicilor?

14 august 2024 0

Bună! Trebuie să fac procură la notar pentru a lăsa copiii în grija bunicilor, sau este suficient să anunț primăria din sat?

Lawyer comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

În Republica Moldova, atunci când părinții doresc să lase copiii în grija bunicilor pentru o perioadă limitată de timp, nu este obligatoriu să se instituie tutela, deoarece tutela este o măsură de protecție a minorilor lipsiți de ocrotirea părintească și este destinată cazurilor în care părinții nu pot sau nu... mai detaliat vor să-și exercite drepturile și obligațiile părintești.

- În general, este recomandat să se întocmească o procură la notar, prin care părinții împuternicesc bunicii să aibă grijă de copii în perioada în care părinții sunt absenți.
- Această procură poate specifica drepturile și obligațiile bunicilor, inclusiv dreptul de a lua decizii medicale, de a semna acte școlare etc.
- Procura este esențială mai ales dacă perioada de absență a părinților este mai îndelungată sau dacă copiii ar putea avea nevoie de intervenții sau decizii urgente în timpul absenței părinților.

- Nu este obligatoriu, dar este recomandat să informați primăria din localitatea în care vor locui copiii despre aranjamentele făcute, pentru a evita orice confuzii sau probleme în cazul unor controale sau verificări.
- Această informare nu înlocuiește însă procură notarială și are mai mult un caracter informativ.

14 august 2024
Mihai Gherbovei
  • Advocate

bună
vă adresați la primăria din localitate pentru a vă perfecta instituirea custodie asupra minorilor
succese

30 august 2024