Credite neachitate de rude

05 september 2024 0

Bună ziua. Fratele a luat un credit și a plecat peste hotare. Fiind plecat mi-a trimis mie de câteva ori bani ca să-i achit rata lunară. După care, nu a mai achitat și acum are acumulată o datorie. Acum cei de la compania de creditare afirmă că dacă fratele nu achită, voi fi chemată eu în instanța de judecată. Au dreptul să mă tragă la răspundere?

Lawyer comments 1

Oxana Camaeva
  • Advocate

Buna ziua, daca dvs nu sunteti parte a contractului de credit in calitate de fidejusor, inseamna ca nu sunteti debitor si nu raspundeti pe datoria fratelui.

06 september 2024