Cum pot să obțin titlul executoriu, pe care il retine avocatul?

05 july 2017 34

Bună ziua, îmi puteți spune vă rog cum pot să obțin titlul executoriu în urma hotărîrii de judecată, luând în considerare că judecătoria susține că i l-a trimis avocatului, iar acesta din urmă refuză să mi-l dea. Unde pot depunde plângere împotriva unui avocat ?

Lawyer comments 2

Octavian Cazac
  • Advocate

Plângerea o depuneți la Comisia pentru etică și disciplină a Uniunii Avocaților.
http://uam.md/index.php?pag=page&id=893&l=ro
Ar fi bine în prealabil să-i dați o ultimă șansă avocatului de a se corecta, informându-l că în caz contrar veți fi nevoită să depuneți plângerea. Uneori sunt și neînțelegeri la mijloc.

06 july 2017
  • Court executor

In cazul cind nu reusiti sa va recuperati titlul executoriu - solicitati instantei de judecata un duplicat al acestuia. Si daca relatia cu avocatul e compromisa- ar trebui sa Va ginditi la retragerea imputernicirilor pe care i le-ati acordat (in cazul cind acestea depasesc faza reprezentarii in instanta de judecata)

06 july 2017