Daca n-am interdictie de a pleca din tara

06 june 2019 105

Buna ziua. Am luat un credit de microfinantare si vreau sa vad daca n-am interdictie de a pleca din tara.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Această măsură când se aplică se aduce la cunoștință debitorului, astfel dacă n-ați fost antrenat într-un astfel de proces nu aveți această interdicție mai mult ca atât neonorarea obligației din partea dvs nu presupune ca sancțiune interdicția de a părăsi țara deoarece urmează a fi înaintată o acțiune de civilă... mai detaliat de încasarea a datoriei în instanța de judecată ulterior după obținerea hotărârii, deschiderea procedurii de executarea în care executorul poate aplica mai multe măsuri cum ar fi sechestre etc., inclusiv și interdicția de a părăsi țara care este aplicată exclusiv de instanța de judecată la cererea exectorului judecătoresc.

Urmează să știți ce neachitarea datoriei în continuarea face ca să vă crească dobânda de întârziere.

07 june 2019