E nevoie de permisiune pentru a construi o casa in ograda comuna?

18 march 2017 528

Parintii mei in ograda in care traiesc au mai construit o casa, iar pe cea veche au intentia de a o demola. Multi le dau intrebarea daca au proiect autorizat sau nu, dar ei nu si-au facut nimic din motiv ca au un contract, vechi cei drept, dar in care se spune ca au dreptul de a se folosi de terenul in cauza pe un termen nelimitat si pot construi o casa care sa aiba 30 metri pe 20 metri. Mentionez ca contractul este datat cu anul 1978 si repet ca parintii de cum se vor muta in casa noua pe cea veche o vor demola, ca sa ramina doar o casa in ograda. Spuneti-mi are vreo valoare contractul dat sau totusi le trebuie proiect autorizat? Multumesc anticipat.

Lawyer comments 1

Vadim Taigorba
  • Advocate

Bună seara, Mariana,

Pentru a efectua orice lucrări de construcții capitale (inclusiv construirea unei case noi și demolarea unei case existente), trebuie să obțineți anumite acte de la autorități.

Pentru construirea casei noi: va trebui să obțineți certificat de urbanism pentru proiectare și, după ce întocmiți și verificați documentația de proiect... mai detaliat pentru casă, autorizația de construire. Vedeți Legea privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie (http://lex.justice.md/md/335823/), în special articolele 3 și 12.

Pentru demolarea casei existente: va trebui să obțineți autorizație de desființare. Vedeți articolul 17 al legii.

Contractul la care ați făcut referire este valabil, dar nu vă eliberează de necesitatea respectării cerințelor legale privind lucrările de construcții. Vă atrag atenția că, pentru efectuarea unor lucrări de construcții ilegale, riscați să fiți sancționați prin amendă, suspendarea/sistarea forțată a lucrărilor de construcții și chiar demolarea construcțiilor ilegale.

Sper comentariile mele să vă fie utile.

Vadim

21 march 2017