Impozitul pe imobil

04 august 2024 0

Bună ziua. Pe 28.01.2024 am procurat un apartament și am indicat în contractul de vânzare-cumpărare prețul real. În aprilie curent am primit avizul de plată privind impozitul pe imobil și acolo este inclusă suma care era indicată în contractul fostului proprietar. Nu trebuia să primesc impozitul pe suma cu care am cumpărat eu apartamentul? Trebuie să merg să mă clarific undeva sau așa trebuie să fie? Menționez că în aviz este indicat numele meu. Ori la anul viitor voi primi impozit cu noua suma indicată în contractul meu?

Lawyer comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate

Bună ziua. Impozitul pe Imobile se calculează din valoarea cadastrală, nu din valoarea de piață. Așa că e corect calculat impozitul.

04 august 2024