Ne-a fost refuzată cererea pentru acordarea ajutorului social

07 october 2024 0

Bună ziua. Suntem o familie cu 3 copii mici, cu vârsta de 8, 5 și 1 an. Eu nu lucrez, dar soțul muncește oficial, salariul lui ajunge la 7 mii de lei pe lună. În plus, primim indemnizația de 1.700 lei și cei 1.000 de la Guvern. Am depus la Direcția Asistență Socială a sect. Rîșcani de 2 ori cerere pentru ajutor social și de ambele ori ne-au refuzat. Prima dată, au motivat că salariul soțului nu este reflectat în baza lor de date, ceea ce nu este adevărat. Noi avem acces la CNAS și putem accesa toată informația ce ține de munc a soțului, mai exact că lucrează de 6 ani în aceeați firmă! A doua oară ne-au spus că nu întrunim criteriile de elegibilitate în partea ce ține de venituri. Ce să facem? Unde putem contesta decizia menționată?

Lawyer comments 1

  • Advocate

Bună seara, contestati cu cerere prelabila, daca nu va satisfac cerintele dupa examinarea cererii prealabile va adresati in instanta de judecată.
Pentru avocat garantat de stat https://cnajgs.md/ro/. Succes!

08 october 2024