Nulitatea clauzelor contractuale

20 january 2020 50

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de creditare, dar din anumite motive am intarziat putin cu achitarile. Acum ei cer penalitati exagerate. Vreau sa depun o actiune privind nulitatea clauzei penale. Este necesara o cerere prealabila sau actiunea poate fi intentata direct?

Lawyer comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Alexandru!

Ați putea să vă adresați la Agenția Protecției Consumatorului și Supravegherii Pieței cu solicitarea constatării clauzelor abuzive.
În cererea adresată respectivei instituții va fi necesar să includeți descrieți circumstanțele în care a avut loc încheierea contractului de creditare, vi s-a oferit sau nu informația precontractuală, a fost sau nu negociat... mai detaliat contractul, explicate clauzele contractuale, costul total al contractului (Dobânda Anuală Efectivă - se compune din dobânda contractuală, comisioanele aferente).
Având un act administrativ care constată caracterul abuziv al clauzelor vă este mai simplu în instanța de judecată întrucât nu mai este necesar să dovediți caracterul abuzim al clauzelor ci doar solicitați anularea acestora.

Succes.

20 january 2020
  • Legal consultant

Buna ziua Alexandru,

Ar fi mai bine de solicitat reducerea clauzei penele. Or, probabilitatea de anulare a clauzei este foarte mica, deoarece este nevoie de demonstrat circumstantele cerute de lege pentru declararea nulitatii.

Iar pentru reducerea clauzei penale este nevoie doar ca ea sa fie exagerat de mare.

In asa caz este nevoie... mai detaliat de adresat si o cerere prealabila companiei de creditare.

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

21 january 2020