Pensie alimentară

20 june 2024 3

Bună ziua. Care este pensia alimentară minimă pe care trebuie s-o achite tatăl copilului, în situația când acesta se află peste hotare, muncește legal, însă eu nu cunosc (și nu pot demonstra) mărimea veniturilor lui?

Lawyer comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate

Bună ziua. Nu este prevăzută o sumă fixă, depinde de aportul anterior al tatălui şi mediul de trai al copilului, dar nu mai puţin de 1/2 din minimul de existenţă a copilului de vârsta respectivă calculat de biroul naţional de statistică.

20 june 2024
  • Legal consultant

Buna d-na Nica, Codul familiar prevede incasarea pensiei alimentare, cu bani cheș. așa se spune în cod Articolul 76. Încasarea pensiei de întreţinere pentru copilul minor într-o sumă bănească fixă

(1) În cazurile cînd părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile... mai detaliat ori primeşte salariu şi/sau alte venituri, total sau parţial, în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri conform art.75.

(2) Cuantumul sumei băneşti fixe încasate în conformitate cu alin. (1) se determină de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante şi păstrîndu-se, dacă este posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului.

20 june 2024