Poate executorul sa aplice sechestru pe cardul sotului pentru datoria sotiei?

19 july 2024 0

Buna ziua. Sotia are niste datorii si are aplicat sechestru pe cardul salarial. Sotul s-a angajat oficial recent. Poate executorul sa aplice sechestru pe cardul de salariu al sotului pentru datoria mentionata a sotiei?

Lawyer comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Olga, nu. Nu are dreptul să aplicie sechestru asupra cardului soțului, eu vă propun să depuneți o cerere la CNA din localitatea DVS, din Chiținău-zona Centru, Bîlâi-zona Nord, sau Leva-zona Sud pentru a fi tras la răspundere penală conform Codului penal. Mai detailiat, DVS sunteți în drept să... mai detaliat apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

19 july 2024