Poate sotul sa-mi ia copilul daca eu am dat la divort?

31 may 2017 6

Buna ziua. Am inregistrat casatoria cu sotul meu,care este moldovean - in Bruxelles. Dupa citiva ani in care sotul m-a inselat si m-a parasit pe mine si copilul nostru pt amante, am revenit cu fiul nostru in virsta de 2 ani jumatate in Republica Moldova, unde am si inaintat cererea de divort. Fostul sot se afla in Belgia. Divortul se desfasoara in Moldova, dar el ma ameninta ca isi ia acolo avocat pt a obtine copilul. Spuneti-mi va rog ce prevede legea, referitor la aceasta situatie. Multumesc.

Lawyer comments 2

Levitschii Iurii
  • Legal consultant

Bună ziua. Așteptati decizia instanței R.M. (desigur solicitați stabilirea domicilului minorului cu dvs. dacă doriți). P.S. Doar instanța de judecată se pronunță asupra stabilirii domicilului minorilor (dacă nu sa convenit amiabil) și nevorbind de drepturile parintești care le aveți în masură egală cît dvs atît și soțul.

31 may 2017
Călin Bobeică
  • Advocate

Adaug : pina la o hotarire irevocabila in vederea stabilirii domiciliului nu aveti nici unul dreptul de a impiedica intrevederile cu copilul !

31 may 2017