Pot circula in baza procurii cu automobilul inmatriculat in Italia pe numele sotiiei?

15 september 2019 23

Salut! Pot circula in baza procurii cu automobilul inmatriculat in Italia pe numele sotiiei pe teritoriul Europei si in moldova?

Lawyer comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună!

Întâi de toate ținem sa va informăm ca procura nu oferă dreptul de a conduce mijlocul de transport ce aparține unui terț.

Nu aveți necesitate de un act pentru a traversa frontiera de stat fiind la volanul unui autoturism ce nu este înregistrat pe numele dvs și/sau nu vă aparține.... mai detaliat

Totuși, pentru a evita întrebările din partea "băieților deștepți" din cadrul instituțiilor respective ați putea încheia un contract de comodat, chiar dacă suna absurd.

Deși, fiind soți, iar bunul procurat în timpul căsătoriei aveți aceleași drepturi asupra bunului, întrucât sunteți coproprietar.

Nu exista componenta de contravenție care ar putea fi încălcată dacă nu aveți asupra dvs un act juridic ce confirma transmiterea în folosință a bunului.

15 september 2019