Pot sa pretind la scutire de impozitare pentru copii, daca sunt divorțat?

05 june 2017 616

Pot eu sa pretind la scutire de impozitare pentru copii, daca sunt divorțat? Sunt angajat. Nu sunt lipsit de drepturi părintești.

Lawyer comments 3

Cristian Șchiopu
  • Law student

Bună ziua, Alexandru

Conform articolului 35, alineat (2) din Codul Fiscal puteți beneficia de o scutire în sumă de 2340 lei pentru copil, cu condiția ca acesta să nu aibă un venit anual ce depășește suma de 10620 lei.

Luând în considerare faptul că nu sunteți lipsit de drepturi părintești și... mai detaliat sunteți calificat drept persoană care întreține copilul, aveți dreptul să beneficiați de această scutire.

05 june 2017
Viorica Chirnicinii
  • Paralegal

Buna ziua. Codul Fiscal art.35 intradevar prevede o scutire de 2340 lei daca copilul se afla la intretinerea Dvs si daca aceasta scutire nu este folosita de alta persoana (de exemplu mama copilului).

06 june 2017
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

O corectare - scutirile PENTRU COPII se folosesc de fiecare parinte. Adica, daca mama foloseste scutirea pentru copil, asta nu inseamna ca tata nu mai poate beneficia de aceasta scutire. Contabilitatea intreprinderii care va plateste salariul, cu siguranta, cunoaste aceste aspecte.

06 june 2017