Probleme familiale

04 july 2017 5

Bună ziua. M-am certat cu mama mea și acum locuiesc la tatăl meu, deoarece acolo mi se încălca foarte multe drepturi. Comisia administrativă a decis că pot locui cu tatăl meu. Recent am fost cu tatăl meu într-un club de noapte până la orele 5:00 dimineața și încă niște rude, menționez că am 16 ani. Mama a scris cerere la poliție și mă amenință ca mă va lua înapoi forțat. În periaoda când locuiam la ea, am consumat prea mult alcool și eram în stare de ebrietate. Ea folosește asta împotriva mea. Este posibil să plec înapoi la mama mea? Menționez că uneori nu are grijă de copii și mai comite și alte infracțiuni grave. Vă rog un sfat.

Lawyer comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Salut Valeria,

Lucrurile nu stau atât de simplu pentru mama ta ca să insiste la faptu să locuiești cu ea pentru că în primu rând când are loc această procedura, rolul prioritar îl are dorința ta cu care dintre părinți dorești să locuiești.

Iar amenințările și cererea sunt neîntemeiate plus la toate... mai detaliat dupa toate circumstanțele descrise de tine despre ea fiind un impediment major pentru ea să poată pretinde la ce dorește.

În final atâta timp cât tu decizi sâ fii cu tatăl și dorești asta nu ai de ce să îți faci griji.

O seară frumoasă !!

04 july 2017