Soacra recasatorita

17 november 2017 27

Recent soacra mea s-a recasatorit,1/2 din casa i-a donat-o feciorului, dar cu ingrijire la batrinete! Noul sot are casa in care investesc ambii, are ea vreun drept asupra bunurilor in caz ca copiii lui se casatoresc! Va intreb deoarece noi, primind donatia, avem multe obligatiuni fata de ea, dar cu el unde investeste va avea ceva de cistigat? Multumesc.

Lawyer comments 1

Octavian Cazac
  • Advocate

Conform Codului familiei, dacă casa aparţinea noului soţ înainte de căsătorie, noua soţie (soacra dvs) nu are niciun drept asupra casei. Totodată, prin excepţie, Codul prevede că, dacă soţia participe la o reparaţie capitală a casei, atunci, în caz de partaj, ea poate cere să fie recunoscută coproprietară a... mai detaliat casei. Este esenţial ca soţia să aibă dovezi documentare ale investiţiei pe care ea a efectuat-o.
Copii noului soţ nu are drepturi asupra bunurilor lui atâta timp cât el este în viaţă. Dacă noul soţ decedează atât soţia sa cât şi copii sunt moştenitori legali în cote egale.
*
Întrebarea dvs nu este chiar clară. Încercaţi să o dezvoltaţi.

18 november 2017