Vânzarea unui bun comun prin procură

03 august 2024 0

Bună ziua. Urmează să vând un bun imobil cumpărat în timpul căsătoriei. Soțul nu poate fi prezent la biroul notarial în momentul semnării actelor. ÎÎmi poate perfecta o procura în prealabil, ca să pot semna în locul lui? Mulțumesc anticipat.

Lawyer comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua d-na Ionel, în cazul descris de DVS, DVS sunteți în drept să vindeți acest bun, deoarece soțul deja o să știe, ce și cum.

04 august 2024
Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună ziua. Potrivit legii, pentru actele de dispoziţie (de înstrăinare) asupra bunurilor imobile proprietate comună în devălmăşie este necesar acordul scris al coproprietarilor devălmaşi. În scopul evitării oricăror riscuri, notarul se va asigura că are fie acordul soțului dvstră, fie o procură autentificată din numele acestuia pentru dvstră. În cazul... mai detaliat în care soțul nu se află pe teritoriul Republicii Moldova, urmează să se adreseze la consulatul din statul în care se află pentru autentificarea unei procuri.

05 august 2024