Accident rutier

2 septembrie 2018 84

Buna ziua. Mi s-a intamplat un accident rutier cu aproape 2 luni in urma, dar concluzia de la politie cine se face vinovat inca nu este. As vrea sa stiu daca este vreun termen pentru eliberarea concluziei, deoarece a trecut mult timp si sunt suspicios.

Jurist comments 1

Ivan Coica
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

bună Vasile,
Conform alin.(2) art. 30 Termenul general de prescripţie a răspunderii contravenţionale este de 12 luni. Din care rezultă că, agentul constatator are la dispoziție tot acest timp (12 luni ) pentru a întocmi procesul-verbal cu privire la contravenție (adică concluzia).

3 septembrie 2018