Accidentarea unui autoturism

1 iunie 2019 17

Dupa ce s-au efectuat lucrari la inaltime cu ajutorul unei scari, aceasta a fost lasata sprijinita de perete intr-o parcare, in spatele unui autoturism. Din cauza vantului puternic, la un moment dat aceasta a cazut pe autoturism si l-a deteriorat la suprafata, provocand mici zgirieturi. Acum stapanul autoturismului ma considera vinovat pentru faptul ca i s-a zgariat autoturismul. Este justa afirmarea sa si cu ce ma pot alege in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Revine asupra responsabilității dvs prejudiciul cauzat deoarece urma să fiți diligent după ce ați exploatat scara și să prevedeți faptul că aceasta ar putea aluneca, ar putea fi dărâmată de vânt dacă nimeni nu are grija de ea....or cel puțin pentru a evita astfel de cazuri urma a fi... mai detaliat pusă jos ...

Șoferul urmează să evalueze prejudiciul material suferit asupra automobilului său iar dvs să-l despăgubiți cu suma estimată.

1 iunie 2019