Achitarea salariului dupa concediere

27 februarie 2019 210

Buna ziua, istoria este in felul urmator. Cazul se refera la 2 angajati, de fapt unicii 2 angajati. Am lucrat la o companie IT cateva luni, dupa care peste o perioada de timp au incetat sa achite salariul din diferite motive comunicate de angajator (nu au intrat banii de la clienti inca in cont etc.). In una din zile ni s-a spus ca de maine nu mai lucram si sa scriem cereri de concediere din propria initiativa. Am acceptat cu conditia ca ni se va achita salariul pentru inca o luna in plus ca bonus, acest lucru fiind stipulat in unul din actele semnate intre noi si angajator. Toti banii (salariile plus bonusul) conform acordului urmau sa fie achitati pana la finele lui noiembrie 2018, dar acest lucru nu a avut loc, adica nu s-a achitat absolut nimic. Ulterior am apelat la angajator (avem inregistrarile telefonice si sms trimise) si am ajuns la un acord ca toata suma va fi achitata pana la finele lunii decembrie, la fel am semnat un acord, dar acesta nu a fost resprectat si s-a achitat numai o parte din suma. Ulterior am apelat din nou la angajator si am mai semnat un acord in care deja se obligase sa achite in cateva parti egale suma pana la finele lunii ianuarie 2019, ceea ce iarasi nu a avut loc, achitindu-se doar o parte din salariu. De fiecare data neachitarea se justifica cu probleme interne cu anumiti actionari etc., ceea ce nicidecum nu este legat de noi. Intrebarea este cum putem actiona in continuare sau la ce institutie sa ne adresam deoarece, angajatorul incepe iar sa tergiverseze achitarea pentru cateva luni. Iar cel mai recent, ne-a cerut sa indeplinim niste lucrari pentru un client, altfel nu ne achita nimic, motivand ca acest client nu a fost deservit de noi corespunzator, desi a fot dat in pimire cu mult timp inainte de demisia noastra si pana la moment totul a functionat ok? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Deținînd la mîna un contract de muncă cît și acordurile sus numite, sunteți în drept sa vă adresa cu acțiune în instanță în vederea încasarii forțate a sumelor, puteți face front comun cu colegul, fiind in drep de a încasa și penalități pentru fiecare zi de întîrziere, care sunt... mai detaliat destul de frumoase.
Totodată, puteți depune și o plîngere la inspectoratul muncii https://ism.gov.md

5 martie 2019