Achizitie neacceptata de celalalt sot

5 iulie 2018 69

Salut! Azi sotul a venit cu o masina, bucuros, (achizitionata, cel mai probabil prin credit,),ca posibilitatile financiare sunt foarte mici. Eu, ca sotie, nu recunosc achizitia data, nu am nevoie de acest bun si deci nu doresc sa raspund cu bunurile mele in caz ca el nu achita creditul. Ce solutie ar putea fi sa raspunda numai el. Avem 2 copii minori si nu doresc sa-i supun riscului ca intr-o buna zi sa ne pomenim cu un executor judecatoresc la usa.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Samira,
Codul familiei al RM prevede următoarele la art (4) "Convenţia încheiată de unul dintre soţi poate fi declarată nulă de către instanţa judecătorească, la cererea celuilalt soţ, dacă se va stabili că cealaltă parte a convenţiei a ştiut sau trebuia să fi ştiut că al doilea soţ este... mai detaliat împotriva încheierii convenţiei respective. Cererea privind declararea nulităţii convenţiei poate fi depusă în termen de 3 ani din momentul cînd celălalt soţ a aflat sau trebuia să fi aflat despre încheierea acesteia."

6 iulie 2018