Alegerea limbii străine la bacalaureat

19 septembrie 2017 127

Bună ziua! Conform metodologiei de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat, în secțiunea înscrierea candidaţilor la bacalaureat este indicat faptul că candidații confirmă în scris limba străină pe care doresc să o susțină. Întrebarea este: candidatul poate să-și aleagă orice limbă străină pe care și-o dorește?
P.S. Conform metodologiei de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat în regim extern este indicat faptul că candidații confirmă în scris limba străină „studiată” pe care doresc să o susțină.

Jurist comments 5

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

"Studiata "se refera la programul scolar ...limbile incluse in program...engleza franceza rusā...restul limbilor sunt extracuriculare

19 septembrie 2017

Dvs. nu ma-ți înțeles, eu nu voi da bacalaureatul de tip extern, am scris și metodologia bacalaureatului de tip extern doar pentru a face diferența , căci în metodologia bacalaureatului (simplu) scrie doar limba străina, însă în metodologia bacalaureatului de tip extern scrie limba străină studiată.

19 septembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Trebuie să înțelegeți faptul că se vor studia limbele care au la baza predării în institutie deoarece daca dvs a-ți alege spre exemplu limba bangladeșă e logic că este ireal că comisia de verificare să posede astfel de cunoștințe.

20 septembrie 2017

Spre exemplu eu doresc să aleg bacalaureatul la limba engleză, chiar dacă studiez limba franceză, și aș vrea să concretizez dacă am dreptul să aleg bacalaureatul la limba engleză, fiindcă în metodologie nu este indicat faptul că trebuie să alegem neapărat limba străină studiată.

20 septembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteti alege una din limbile curiculare studiate ! Incluse in programul de studii !

20 septembrie 2017