Am depus o plangere la procuratura pe o constructie ilegala intr-un bloc locativ

15 martie 2019 277

Buna ziua! Am asa o intrebare. Am depus o plangere la procuratura pe o constructie ilegala intr-un bloc locativ. Am primit la trei zile o scrisoare precum ca s-a remis catre Inspectia in constructii. Aceasta constructie ma afecteaza direct si vreau sa obtin demolarea ei. Demolarea se aplica la art. 179 CC, iar acest articol il poate aplica doar Primaria dupa ultimele reforme. Inspectia in constructii are doar competenta de a analiza calitatea si a aplica art. 177 CC, care prevede amenda fara demolare. Intrebarea este: de ce procuratura nu a emis doua solicitari - una catre inspectia in constructii si alta catre primarie? Persoana care a realizat constructia este o persoana influenta. Cum sa procedez in asa caz? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

De fapt, primăria este organul competent la fel pe lângă inspecția în construcții să constate ilegalitatea unei construcții, prin urmare, ulterior să înaintați o cerere de chemare în judecată cu privire la demolarea construcției deoarece doar prin instanța de judecată poate fi dispus acest lucru în urma ultimelor modificări,... mai detaliat ca suport la cele invocate în cerere fiind actul de constatare a ilegalității construcție emise de organul competent.

15 martie 2019