Am fost insultată pe rețelele de socializare

20 februarie 2023 58

Bună! O persoană m-a insultat pe rețelele de socializare. Pot folosi aceste probe pentru a depune plângere la poliție? Care ar fi urmările?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, dacă este clar că profilul aparține persoanei date și prezentați conversația dată în modul corespunzător ( indicând data, ora, dispozitiv, etc).

Articolul 70 Cod Contravențional Calomnia
(1) Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană,
se sancţionează cu amendă de la 48 la 72 de... mai detaliat unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore, cu amendă de la 72 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 3 luni la un an.
(2) Aceeaşi acţiune însoţită de învinuirea în săvîrşirea unei infracţiuni
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 6 luni la un an.
(3) Fapta prevăzută la alin. (1) și (2), săvârșită din motive de prejudecată,
se sancționează cu amendă de la 72 la 90 de unități convenționale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 30 la 60 de ore, sau cu arest contravențional de până la 15 zile, cu amendă de la 180 la 240 de unități convenționale aplicată persoanei cu funcție de răspundere cu privarea de dreptul de a deține anumite funcții sau de dreptul de a desfășura anumite activități pe un termen de la 6 luni la un an.

20 februarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Cod contravenţional
Articolul 69. Injuria

(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

(2) Injuria adusă în mass-media, în formă scrisă, desen sau imagine, sau... mai detaliat prin intermediul unui sistem informatic

se sancţionează cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 15 la 30 de ore.

(3) Faptele prevăzute la alin. (1) sau (2), săvârșite din motive de prejudecată,

se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 20 la 60 de ore.

21 februarie 2023