Am plătit în avans pentru executarea unei lucrări și au trecut 6 luni, dar meșterul nu și-a onorat obligația

29 decembrie 2022 93

Bună ziua! Am contractat un meșter pe care îl cunoșteam pentru a executa o bucătărie la comandă. Acesta a cerut un avans de aproximativ 70-80% din preț. I-am dat banii pe care i-a cerut, dar din păcate nu avem nicio dovadă. Au trecut 6 luni și meșterul încă nu a instalat bucătăria, dar nici banii nu i-a întors. Ce putem face în acest caz? Ca dovadă avem conversații scrise, în care el recunoaște că a primit suma în cauză și promite că va întoarce banii. Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Natalia.
Puteţi să vă adresaţi la https://consumator.gov.md/rom şi în judecată.
Caz similar cu al dumneavoastră a fost soluţionat de judecată puteţi consulta hotărîrea în dosarul cu nr. 2ra-489/21 de la Curtea Supremă de Justiţie.
Succes Dumneavoastră şi un an nou fericit cu o bucătărie nouă.

30 decembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

amenință-l cu dosar penal pentru escrocherie dacă nu întoarce banii

31 decembrie 2022