Am un copil de 10 ani cu un barbat cu care nu am fost casatorita

4 mai 2020 38

Buna ziua. Am trait cu un barbat 12 ani fara a oficializa relatia. Avem un copil cu varsta de 10 ani. Acesta este recunoscut de tata, care figureaza in certificatul de nastere. Initial inchiriam un apartament, ulterior am locuit in apartamenul concubinului pe care l-a primit in mostenire prin testament. Timp de cativa ani, treptat am investit eu personal in acest apartament. Toata lumea, toti vecinii imi sunt martori ca eu am investit in reparatii bani, suflet si munca. Tatal copilului recunoaste acest lucru. El mai are un copil mai mare (lunar trimitea bani - transferuri documentate). Nu-i cer nimic mai mult decat suma pe care eu am investit-o, ca sa-i revina copilului nostru comun. Restul depinde de el. Dar vreau asigurari ca tot efortul si banii investiti de mine nu-i vor reveni altcuiva decat copilului meu si al lui. Apropo, viza de resedinta o am in apartamentul dat, desi din cate cunosc, viza de resedinta in cazul respectiv nu are nicio valoare.
Cum as putea sa actionez? Sa insist asupra unui contract de donatie a unei cote-parti (cel putin 1/3 sau 1/2) din apartament in folosul fiului nostru? Este posibila donatia partiala si cum se face in cazul in care copilul este minor? Va rog sa-mi spuneti daca e posibil si in ce consta procedura - apelam la notar? Altfel ce as mai putea face?
V-as fi foarte recunoscatoare pentru un sfat. Sper ca vom rezolva pe cale amiabila acesta chestiune cu tatal copilului.
Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Este posibil sa fie donata o cota parte minorului, desigur daca proprietarul este de acord.
Altfel, puteti sa va adresati in judecata, pentru a va recunoaste dreptul asupra unei parti din imobil, pe motiv ca ati participat cu surse proprii la reparatii.

5 mai 2020
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/putem-dona-casa-unui-minor-care-este-procedura-legala/

13 iulie 2020