Am voie sa fac reparatie capitala in apartamentul propriu fara acordul vecinilor?

13 iulie 2020 133

Vreau sa fac reparatie in apartamentul propriu care include demolarea peretilor despartitori (care nu sunt portanti) si deschiderea trecerii din camera la balcon (am raportul expertului tehnic, care permite acest lucru cu efectuarea unor intariri, deoarece nu afecteaza cu nimic structura de rezistenta). Pentru a efectua acest gen de lucrari, am nevoie de autorizatie de la APL si acordul vecinilor? Cum trebuie sa procedez in cazul dat si ce acte trebuie sa obtin?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Anastasia!

În acest sens trebuie sa va adresați Autorității Publice Locale, în Chișinău la Pretura sectorului, deoarece este necesara obținerea autorizației.

Cât de bizar nu ar suna, dar aveți necesitate de a obține aceasta autorizație.

Vedeți și Legea privind autorizarea executării lucrărilor de construcție.

Succes.

13 iulie 2020