Amenda achitata 50 % in 72 ore poate fi contestata ?

25 octombrie 2018 183

Agentul constatator a intocmit procesul verbal (poate fi primarul, agentul de circulatie, politistul de sector etc.). Contravinientul este constient ca trebuie sa achite conform legii si decide sa achite 50% in termenul legal de 72 ore / zilele de lucru. Dar contravinientul nu este de acord cu concluzia agentului constatator (fie a consemnat in procesul verbal, fie nu a consemnat ca nu este de-acord, din motive diferite, cum ar fi ca nu a cunoscut, nu i s-a permis, a fost presat, nu i s-a explicat ori alte motive). Contravinientul decide sa conteste (fiind consultat de cineva) decizia / procesul verbal. Intrebarea: Achitarea amenzii este interpretata ca recunoastere a vinovatiei ?
In raspuns se cere o argumentare juridica cu indicarea articolelor!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Nu se contestă amenda, se contestă procesul-verbal.
2. Nu exista norme juridice exprese care ar spune ca achitare amenda = recunoastere vinovăție.
3. Din contra, reiesind din următoarele norme, faptul achitarii amenzii poate fi prezentat ca "beneficiere de un drept de a achita mai putin", "prevenire a unor consecinte patrimoniale mai... mai detaliat dure", etc. : Cod Contravențional, art. art. 33 (3)-(8)- din care rezulta dreptul de a achita, beneficiile dar si riscurile cand nu se achita, ceea ce poate fi folosit ca argument de ce s-a achitat amenda; 384 (1) lit. f) - din care rezulta ca recunoasterea poate avea loc direct, si nu presupusa din actiunea de achitare, or si prezentarea benevola la agent ar putea fi pe aceeasi logica interpretata ca recunoaștere, ceea ce nu este asa; 377, 381- din care reiese dreptul de a contesta, indiferent dacă s-a achitat sau nu; si art. 14 care explica ce înseamnă vinovatia, deci nu poate fi recunoscută vinovația prin plata sanctiunii.
4. Contestatia depusa impotriva procesului verbal suspenda efectele acestuia. Adica depunerea contestatiei in termen de 3 zile nu necesita achitarea amenzii, pentru ca vei beneficia de reducerea de 50% pina expira termenul intrerupt de 3 zile, dupa rămânerea definitivă a hotărârii.

25 octombrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Nu se contestă amenda, se contestă procesul-verbal.
2. Nu exista norme juridice exprese care ar spune ca achitare amenda = recunoastere vinovăție.
3. Din contra, reiesind din următoarele norme, faptul achitarii amenzii poate fi prezentat ca "beneficiere de un drept de a achita mai putin", "prevenire a unor consecinte patrimoniale mai... mai detaliat dure", etc. : Cod Contravențional, art. art. 33 (3)-(8)- din care rezulta dreptul de a achita, beneficiile dar si riscurile cand nu se achita, ceea ce poate fi folosit ca argument de ce s-a achitat amenda; 384 (1) lit. f) - din care rezulta ca recunoasterea poate avea loc direct, si nu presupusa din actiunea de achitare, or si prezentarea benevola la agent ar putea fi pe aceeasi logica interpretata ca recunoaștere, ceea ce nu este asa; 377, 381- din care reiese dreptul de a contesta, indiferent dacă s-a achitat sau nu; si art. 14 care explica ce înseamnă vinovatia, deci nu poate fi recunoscută vinovația prin plata sanctiunii.
4. Contestatia depusa impotriva procesului verbal suspenda efectele acestuia. Adica depunerea contestatiei in termen de 3 zile nu necesita achitarea amenzii, pentru ca vei beneficia de reducerea de 50% pina expira termenul intrerupt de 3 zile, dupa rămânerea definitivă a hotărârii.

25 octombrie 2018