Amenda despre care nu am stiut

31 mai 2022 189

Buna ziua. Anul trecut am fost oprit pe strada de catre politisti pentru ca nu purtam masca. Mi-au intocmit proces-verbal, pe care nu l-am semnat. Nu mi-a venit nicio notificare ca am de achitat amenda. Acum, insa, mi-a venit scrisoare de la un executor judecatoresc ca am de achitat amenda si onorariul acestuia, plus taxe de executare. Pot cumva sa contest amenda mentionata? In decizie scrie ca au martori care au semnat procesul-verbal, dar eu nu am vazut asa ceva.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Ana, este un abuz din partea agentului constatator, întocmiţi o contestaţie cu motivele de fapt şi de drept asupra situaţiei ivite, pe care o veţi depune la autoritatea unde activează acest agent constatator, informând şi executorul judecătoresc să nu execute silit mijloacele băneşti sau să aplice vreun sechestru,... mai detaliat urmând să aveţi un proces în instanţă.

Dacă aveţi nelămuriri, mă contactaţi pe adresa iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

3 iunie 2022