Amenda pentru incalcarea Regulamentului Circulatiei Rutiere pct .43 (3)

18 decembrie 2018 1640

Buna! Mi-a fost aplicata amendaa pentru ca am trecut linia continua din dreapta langa semafor, am depasit masina care manevra la stanga (fara a crea obstacole la trafic). Sanctiunea a fost aplicata conform art. 240 (1) CC de la 15-30, cu 3 puncte. E corect? Pot ataca, sau nu are sens?
msm

Jurist comments 5

  • Jurisconsult

Bună ziua Feodor,

Regulamentul Circulației rutiere prevede la pct.43 alin.(3) lit.a) că atunci cînd carosabilul este delimitat prin liniile marcajului, circulaţia vehiculelor trebuie să se efectueze strict în limitele benzilor, iar intersectarea liniei discontinue este permisă numai pentru efectuarea manevrei.

Dacă considerați că ați efectuat manevra de depășire în conformitate cu regula... mai detaliat menționată mai sus, puteți contesta Decizia agentului constatator.

Legea prevede că în cazul în care nu sunteți de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, aveți dreptul să contestați decizia emisă asupra cauzei contravenționale. Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia.

Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

18 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sigur, cele menționate constată admiterea încălcării prin întretăierea liniei continuă, fapt care este expres interzis de regulamentul circulației rutiere, astfel urma să accedeți în intersecție pe banda pe care vă aflați, fără a întretăia linia continuă, urmînd să așteptați pînă automobilul ce manevra stînga va elibera banda. Or norma... mai detaliat legală prevede faptul interzicerii efectuării de manevră de depășire în intersecții, urmînd a intra în intersecție strict pe banda pe care deja vă aflați, în acest sens fiind amplasate marcajul rutier linie conntinuă.
Pentru început, urmează a concretiza: încălcarea a fost contatată prin intermediul sistemului video din intersecție sau de agentul constatator care se afla în intersecție, totul depinde de pobele administrate. În cazul camerelor amplasate în intersecție, atuni sunt foarte puține șanse de cîștig, în cazul constatării doar a agentului constatator în lipsa probei foto/video, atunci probabilitatea de cîștig persistă.

18 decembrie 2018

se primeste ca cind am depasit am mers peste linia continu, a fost la mijlocul masinii, intrebarea consta :D e mai simplu sa accept si sa achit, sau sa caut dreptate? :D

18 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Dacă a foat depistat de cămerile de supraveghere, nu e sens, mergeți și achitați.
Daca de pistat de agent constatator puteți contesta, in caz de respingere a contestației o sa aveți 3 zile sa achitați în jumătate amenda.

19 decembrie 2018

am inteles, msm pn ajutor, si pientru timpul pierdut
cu sarbatorile ;)
si nu incalcati.... :D

19 decembrie 2018