Amnistie pentru condamnat care se sustrage de la executarea pedepsei cu inchisoarea

20 decembrie 2021 195

Bună ziua. Am un prieten care a fost condamnat la 6 ani de inchisoare. Nu se afla in penitenciar pentru ca se ascunde, dar a atacat dosarul la Curtea de Apel. Va nimeri sub incidența amnistiei? Care e procedura in cazul lui? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Este posibil de aplicat amnistia la judecarea apelului doar cu condiţia că infracţiunea de care este condamnat să cadă sub incidenţa amnistiei.

21 decembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna dl. Ion, tot depinde cum este împuternicit avocatul ,inclusiv ți la Curtea de Apel. După legislația în vigoare, prezența lui e obligatorie.

21 decembrie 2021