Antecedente penale si cazierul juridic curat

17 iulie 2020 199

Buna! In 2014 (eram minor pe atunci) am avut pornit dosar penal in baza art.187 alin. 2 CP. Procurorul a incetat urmarirea penala prin aplicarea art.109 CP RM. Acum in cazierul juridic este indicat ca exista informatie in Registrul de date criminalistice si criminologice. Care este procedura de "curatare " a acestor informatii din cazier. Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Dl. Ghorghe, ce se referă la solicitare DVS, trebue să faceți rost de ordonanța de încetare urtmării penale. să vă de plasati la Centru pentru a demobstra că în privința deja e încetat urmărirea penală, unde se vor face însemnările corespunzătoare.După acesta la Centru nu v-or precum că sînteți sau... mai detaliat ați fost tras la răspundere penală. Nu s-a expediat de către procuror f.1.1 în adresa Centrului, procurorul puțin a căscat gura, succese.

19 iulie 2020

Multumim Dl Mihail , insa ordonanta de incetare a urmaririi penale unde o pot gasi, in cadrul procuraturii sau a politiei ? Si care ar fi procedura de ridicare a unei asemenea copii ?

19 iulie 2020
  • Jurisconsult

Gheorghe, ultima hotărîre pe cauza penale se pronunță la pricuratură, de la ei trebue să faci rost, te adresezi cu o cerere pe numele pricurorului șef, el o adresează pricurorului sub altern, cere o prigăteșe de sună ,te invită și ți-o îmînă nu mei dumneata în cerere de solicitare să... mai detaliat indici, că ai nevoe de ordonanță cu ștampilă umedă, fiindcă sînt pricurori ștepți și poate să o facă invers, succese.

19 iulie 2020

Multumesc, sper sa imi reuseasca.
Cu ordonanta merg la Centru unde elibereaza cazieru ?

19 iulie 2020
  • Jurisconsult

Gheorghe, în baza ordonanței o să fie făcute însemnări în Centru, că în privința nu există dosare penale și tu ești curat, bine.

19 iulie 2020

Insemnarile in Centru se fac in mod automat ?

19 iulie 2020