Anulare contract de intentie (contract investitional)

6 iunie 2018 278

Buna ziua. In august 2017 am incheiat contract de intentie cu o companie de constructie pentru procurarea unui apartament care va fi construit in 2021. Acum am aflat ca constructia va fi realizata cel devreme in 2024-20125. As putea sa reziliez contractul si sa-mi intorc toti banii, pe acest motiv? In contract se prevede: daca initiatorul rezilierii contractului sunt eu, platesc 5% din suma.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Primordial urmează a studia contractul la capitolul reziliere, cît și cauze/motive de întîrziere sau termen maxim de înzăpezire.
Dacă este prevăzut un termen de plus minus 6 luni spre exemplu, atunci reiese o neexecutare a obligațiilor din partea companiei, astfel ar fi motiv de reziliere fără a fi reținute careva... mai detaliat sume, dacă poate fi probate datele ce ați indicat mai sus.
Luați în calcul că este o opinie la prima vedere, urmează a studia contractul, adresați vă la un jurist.
Succese

6 iunie 2018