Aplicarea sechestrului pe un bun pe care îl arendez

18 martie 2019 31

Buna ziua. Are dreptul executorul judecătoresc să aplice sechestru pe un teren care nu îmi aparține dar pe cre îl arendez pe o perioadă de 7 ani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Galina,

În cazul în care Dvs aveți calitate de debitor în cadrul procedurii de executare și executorul pus sub sechestru un teren ce nu va aparține acțiunile acestuia sunt ilegale.
In cazul în care debitor în cadrul procedurii de executare este o terță persoană care este proprietar al terenului, atunci... mai detaliat executorul judecătoresc este în drept să pună bunul sub sechestru.

18 martie 2019