Asigurarea sociala

20 aprilie 2018 22

Am dreptul sa refuz sa mi se retina din salariu asigurarea sociala? Daca da, cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La etapa actuală nu este posibilă refuzul la reținerile menționate. Motivația este că bugetul de pensii și alte plați sociale se formează din reținerile salariale, care este achitat parțial de angajat și angajator.
Se vehicula posibilitatea creării de fonduri private, însă cumularea de sume în fonduri private nu scutește de... mai detaliat obligațiile față de buget.

20 aprilie 2018