Asistență juridică garantată de stat

11 august 2020 45

Timp de 2 ani am fost reprezentată într-un dosar de judecată de către un avocat garantat de stat. Din cauza ca nu și-a facut treaba, eu am pierdut procesul. Avocata nu m-a consultat pe perioada procesului despre ce fel de probe se poate de prezentat în judecată, venea la ședinte nepregătită. Acum, când am pierdut procesul în prima instanță, avocata a cerut să fie înlocuită. Eu doresc să depun o plângere în privința acesteia. Unde pot depune cererea respectivă?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Triboi Mihai
  • Jurisconsult

Bună seara!
Puteți depune o plângere la Consiliul Naţional pentru Asistenţă Juridică Garantată de Stat și la Uniunea Avocaților. Îmi pare rău că ați trecut prin astfel de experiență.
Legea cu privire la asistența juridică garantată de stat prevede că asistenţa juridică garantată de stat se acordă pe principiul competenţei... mai detaliat profesionale a persoanelor care o acordă. Păcat că unii avocați ignoră această cerință.

11 august 2020