Au avut dreptul sa imi blocheze cardul pe care primesc indemniziatia pentru copil, mai ales ca acum e carantina si nu pot face nimic?

31 martie 2020 57

Buna ziua. I-am luat fostului sot un telefon in credit, apoi ne-am despartit. El a ramas sa achite telefonul in continuare. Acum mi-a venit scrisoare de la judecata ca am o datorie in marime de 4.500 lei. Eu sunt casatorita cu alt barbat, am copil mic pentru care primesc indemniziatia pe card. Acest card mi-a fost blocat si nu pot sa primesc banii. Au avut dreptul sa-mi blocheze acest card? Am sunat executorul si mi-a zis ca trebuie sa merg la banca sa iau un document ca primesc banii pentru copil. Acum insa e carantina si eu am doi copii mici in casa. Nu pot sa ies. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Valeria,

Trebuie să mergeți oricum la bancă să luați documente confirmative a contului, să demonstrați că primiți doar îndemnizație pe acest cont.

Executorul nu are dreptul să urmărească plățile sociale, însă, deobicei el pune sechestru pe toate conturile care are debitorul. Deja, debitorul trebuie să se adreseze la executor... mai detaliat și să demonstreze că conturile respective nu pot fi urmărite.

31 martie 2020