Au drept de mostenitor, daca nu contribuie cu nimic?

8 iunie 2017 67

Am 2 frati din prima casnicie a tatalui! Casatoriti si plecati, dar care pretind la parte din casa, necatind ca nu au dat nici un ajutor timp de 20 ani! Casa a fost construita cu prima sotie, adica mama lor! Eu am aparut din a 2 casnicie si tata categoric e impotriva sa le dea mostenire si lor, vrea sa fiu eu unica mostenitoare! A scris testament pe numele meu! E posibil sa-i debaraseze de drept de mostenitor fara acordul lor? Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Marina,

În cazul în care casa aparține 100% tatălui Dvs. adică a fost partajat sau a obținut-o prin moștenire, atunci nu trebuie să apară nici o problemă.

Tatăl Dvs. vă lasă casa prin testament și acest lucru nu poate fi modificat în nici un fel!

În cazul în care tatăl... mai detaliat Dvs. nu e proprietar 100% al casei, apar mai multe semne de întrebare.

9 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Marina, dacă tatal dvstr este proprietarul casei și în testament indică expres persoana careia lasă casa ca moștenire, atunci nimeni nu mai poate pretinde la ea indiferent dacă mai există moștenitori legali sau testamentari, dvstr fiind unicul moștenitor potrivit testamentului. Astfel, art. 1450 alin(1)... mai detaliat Cod Civil, vorbește despre faptul că testatorul poate indica în mod concret cărui moștenitor ce parte din patrimoniu îi va trece în proprietate .

9 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să faceți corect testamentul. Dacă doar vă lasă casa, asta nu îi dezmoștenește pe cei 2 frați. Dacă tata va mai avea altă avere, ei vor putea moșteni. Sunt și alte detalii juridice complicate, că testamentul nu vă acordă moștenire dar un legat, dacă doar vă... mai detaliat lasă casa.
Pentru a înlătura complet pe cei 2 frați de la moștenire, suplimentar, în testament, testatorul trebuie să indice clar că îi dezmoștenește pe cei 2 frați, și să îi identifice (nume, prenume, data nașterii etc.).

11 iunie 2017