Automobilul pe care l-am cumparat acum doua zile s-a dovedit a fi defect

16 august 2019 187

Buna ziua. Ajutați-mă, va rog: doua zile in urma am cumparat un automobil, care s-a dovedit a fi in stare foarte rea. Nu lucreaza acum. Ce pot face ca sa îmi recuperez banii? Am contractul de vânzare-cumpărare. Exista ceva șanse?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ivan,

În cazul dat trebuie de demonstrat că viciul automobilului a existat până la încheierea contractului de vânzare-cumpărarea și că vânzătorul cunoștea despre acest viciu și în mod special l-a tăinuit de Dvs.

Pentru aceasta trebuie să faceți o expertiză tehnică pentru a determina natura viciului.

Ulterior vă adresați prin scrisoare... mai detaliat către vânzător și solicitați rezilierea contractului și restituirea banilor. În caz că nu acceptă, vă adresați în instanța de judecată.

Vă sunt la dispoziție,

O zi bună!

17 august 2019