Bănuit de furt

21 mai 2019 43

Recent eu și 2 vecini am ajutat al treilea vecin la lucrări de construcție în apartament, am lucrat toți patru 2 zile, iar in a treia zi stăpînul a declarat că i-a disparut o suma mare de bani. Acum suntem bănuiți de furt, cu toate că au fost mai multe persoane in acele 2 zile prin apartament. Cum putem să ne aparăm drepturile dacă nu suntem de vină? Mulțumim.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Principul fundamental este prezumtia de nevinovatia, nici o persoana nu poate fi considerata vinovata pina nu-i va fi dovedita vinovatia prin probe concrete, de acee organul de rumarire penala are rolul activ de a elucida toate circumstantele si de a proba vinovatia sau nevinovatia unei persoane, persoana banuita nefiind... mai detaliat obligata sa-si demonstreze nevinovatia si invers.

22 mai 2019
  • Jurisconsult

dl. Ilie, DVS trebue să vă conduceți de prevederile art. 8 CPP Prezumţia nevinovăţiei
(1) Persoana acuzată de săvîrşirea unei infracţiuni este prezumată nevinovată atîta timp cît vinovăţia sa nu-i va fi dovedită, în modul prevăzut de prezentul cod, într-un proces judiciar public, în cadrul căruia... mai detaliat îi vor fi asigurate toate garanţiile necesare apărării sale, şi nu va fi constatată printr-o hotărîre judecătorească de condamnare definitivă.
(2) Nimeni nu este obligat să dovedească nevinovăţia sa.
(3) Concluziile despre vinovăţia persoanei de săvîrşirea infracţiunii nu pot fi întemeiate pe presupuneri. Toate dubiile în probarea învinuirii care nu pot fi înlăturate, în condiţiile prezentului cod, se interpretează în favoarea bănuitului, învinuitului, inculpatului. Victima în furt trebue să demonstrze, dacă a avut așa sumă de bani, în ce bancnote, cînd a fost lăsată suma în apartament și alte circumstanțe. E o cheste înteresantă, dar o să fie degeaba. Posibel el s-a condus cu principiu să nu vă achite pentru munca depusă, el e excroc, adica мошейнник.

2 ianuarie 2020