Bolnavi cu dizabilități și schizofrenie paranoidală pot fi judecați?

26 mai 2020 61

Mamei mele in 2017 i-a fost intocmit un proces-verbal, fiind acuzată că a bătut o persoana mai tânără. Ea este bolnavă (schizofrenie paranoidală), dar a fost purtată prin judecăți, cu toate că nu poate să se apere nu poate citi și scrie cu grafie latină. Acum i-a venit o scrisoare de la executor să achite amenda pe procesul-verbal din 2017.
Cum să procedez și ce să fac in așa caz? Unde să mă adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Anastasia,

Persoane care sunt în starea cum este mama Dvs. nu pot să participe desinestătător în procesele judiciare. Ele trebuie să fie reprezentate de tutore, să le fie asigurat interpret special.

În cazul în care nu au fost respectate aceste regulie, este o încălcare gravă a legii.

28 mai 2020