Bun sub sechestru

3 iulie 2019 31

Acum 4 ani a fost luat sub sechestru de catre urmarirea penala un laptop cu valoare mai mult sentimentala decat materiala. Raidul a fost facut in baza circumstantelor ce nu au in totalitate legatura cu mine sau bunul ridicat. Seful urmaririi penala s-a eschivat in repetate randuri de la o eventuala intrevedere sau sa-mi zica direct ce si cum mi se poate inapoia bunul. Am certificat si garantia ce atesta posesia legala asupra bunului. Eu suspectez ca a fost sustras si-l foloseste cineva. Cum pot sa-l scot cat mai urgent de acolo? La ce organe de drept sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Corpurile delicte şi alte obiecte ridicate se păstrează pînă ce soarta lor nu va fi soluţionată prin hotărîre definitivă a organului de urmărire penală sau a instanţei.
----
În cazul în care procurorul dispune încetarea urmăririi penale sau în cazul soluţionării cauzei în fond, se hotărăşte chestiunea cu... mai detaliat privire la corpurile delicte. În acest caz:
1) uneltele care au servit la săvîrşirea infracţiunii vor fi confiscate şi predate instituţiilor respective sau nimicite;
2) obiectele a căror circulaţie este interzisă vor fi predate instituţiilor respective sau nimicite;
3) lucrurile care nu prezintă nici o valoare şi care nu pot fi utilizate vor fi distruse, iar în cazurile în care sînt cerute de persoane ori instituţii interesate, ele pot fi remise acestora;
4) banii şi alte valori dobîndite pe cale criminală sau asupra cărora au fost îndreptate acţiunile criminale se restituie proprietarului sau, după caz, se trec în venitul statului. Celelalte obiecte se predau proprietarilor legali, iar dacă aceştia nu sînt identificaţi, se trec în proprietatea statului. În caz de conflict referitor la apartenenţa acestor obiecte, litigiul se soluţionează în ordinea procedurii civile. Banii marcaţi, asupra cărora au fost îndreptate acţiunile criminale, se trec în venitul statului, iar echivalentul lor se restituie proprietarului de la bugetul de stat;
5) documentele care constituie corpuri delicte rămîn în dosar pe tot termenul de păstrare a lui sau, la solicitare, se remit persoanelor interesate;
6) obiectele ridicate de organul de urmărire penală, dar care nu au fost recunoscute corpuri delicte, se remit persoanelor de la care au fost ridicate.
---
Depuneti o cerere in scris de restituire a bunului sau, dupa caz, privind informarea despre calitatea atribuita bunului (corp delict sau nu) si despre stadiul dosarului. Cererea trebuie inregistrata la cancelaria Procuraturii, in doua exemplare, din care unul va ramane Dvs. In termen de 30 de zile trebuie sa primiti raspuns.

20 august 2019