Care categorii de pensionari au dreptul de recalcualre a pensiei?

17 februarie 2017 129

Curtea Constituțională a decis ieri in sedita ca pensionarii care continuă să lucreze pot beneficia de recalcularea pensiei, în baza contribuției la fondul de pensii, efectuată după data la care aceștia și-au realizat dreptul la pensie. Insa legea 290 din 16 decembrie 2016 include aceasta prevedere doar pentru persoanele care se vor pensiona conform acestei legi. Ce se intampla cu ceilalti? Vor avea oare dreptul la recalculare persoanele care s-au pensionat pana la adoptarea acestei legi? Multumesc.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Stimata Varvara, reiesind din informatia publicata pe site-ul Curtii Constitutionale examinarea a fost sistata si nu a fost luata nici o decizie pe fond (http://constcourt.md/libview.php?l=ro&idc=7&id=956&t=/Media/Noutati/Omisiunea-legislativa-privind-recalcularea-pensiei-in-cadrul-careia-a-fost-sesizata-CCM-solutionata-de-Parlament). Totusi, Va dau dreptate, din informatia publicata pe site-ul CC ar reiesi ca toate persoanele pot beneficia recalcularea pensiei daca fac dovada activitatii de munca... mai detaliat dupa pensionare, iar in lege (dispozitii finale) prin care a fost introdusa lit. "c" la art.33 este indicat ca noile prevederi se aplica doar pensiilor stabilite incepind cu 1 ianuarie 2017.
Cred ca ar fi corect de interpretat ca prevederea se aplica doar incepind cu 1 ianuarie 2017, dar la toate pensiile inclusiv si cele stabilite inainte de 2017. O interpretare diferita ar putea crea dubii despre corectitudinea prevederii - ar putea fi discriminatorie.
Nu ezitati sa scrieti daca aveti intrebari de clarificare.

19 februarie 2017