Care e procedura de intrare in mostenire?

19 aprilie 2022 102

Buna ziua. Bunica a decedat acum 9 ani, dar mama inca nu a perfectat actele pe casa pe numele sau. Pot eu acum sa fac asta, in locul mamei (sigur, cu acordul ei)? Care e procedura si de ce acte voi avea nevoie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E posibil in baza unei procuri,
Vă adresați la notar cu:
Buletinul mamei,
Procura,
Certificat de deces și despre ultimul loc de trai a bunicii
Certificat naștere și căsătorie(daca a schimbat familia) a mamei
Actele pe proprietatea ce urmează a fi moștenită.

problema e ca urma sa va adresați in 6 luni din data decesului, astfel... mai detaliat notarul poate sa vă direcționeze in instanța de judecată pentru repunerea in acest termen, aici deja va adresați la un avocat sau mergeți personal cu cerere.

20 aprilie 2022