Care este procedura de lichidare a unei intreprinderi individuale?

5 aprilie 2020 410

Buna ziua. Care este procedura de lichidare a unei intreprinderi individuale, daca intreprinzatorul a decedat? Este vorba despre un magazin alimentar, deci are marfa si utilaj. Cum se procedeaza si ce pasi trebuie de urmat? Are dreptul magazinul sa activeze in continuare? Multumesc mult.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ludmila,

Conform legii privind înregistrarea de stat a persoanelor juridice şi a întreprinzătorilor individuali, activitatea întreprinzătorului individual încetează în cazul decesului confirmat prin certificat de deces eliberat de organul de stare civilă competent.

Activitatea întreprinzătorului individual se consideră încetată din momentul radierii acestuia din Registrul de stat.

Radierea din Registrul... mai detaliat de stat a întreprinzătorului individual se efectuează pe baza cererii de radiere, întocmite conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat.

Registratorul, în termen de 3 zile lucrătoare de la data depunerii documentelor, adoptă decizia de radiere.

5 aprilie 2020